چرا یک بازیگر نباید اغراق شده بازی کند؟

چرا یک بازیگر نباید اغراق شده بازی کند؟

حتما تعداد زیادی از بچه ها را دیده اید که وقتی می خواهند چیزی داشته باشند یا به هدفشان برسند بی مقدمه شروع به گریه می کنند ، بچه ها نمایش بازی نمیکنند بلکه عمیقا دلشان میخواهد شما را تحت تاثیر قرار بدهند برای همین هم یک مساله کوچک را تبدیل به غمی بزرگ می کنند و برایش اشک های واقعی میریزند، رمز بازیگر شدن تقریبا همین رفتار اعصاب خورد کن است به دست آوردن احساسی که متعلق به ما نیست برای رسیدن به هدفی بزرگتر.

 

بازیگران خوب احساسات واقعی را صرفا بازی نمیکنند ، بلکه آن را در خود حل میکنند. وقتی یک بازیگر جوان در نقشی بازی میکند و با آن ارتباط خوبی نمیگیرد میگوییم در ارائه کاراکتر آن نقش اغراق کرده ، در این متن مواردی را آورده ایم برای اینکه به شما یاد آوری کنیم در چه حالت هایی باید از اغراق در بازیگری بپرهیزید.

  • گریه جعلی :

گریه جعلی ممکن است برای بعضی از بازیگران تازه کار عادی باشد و بدون نیاز به تلاش خاصی رخ دهد، اما برای بسیاری از بازیگران جوان، تولید هیجان واقعی و بعد گریه از سر هیجان کلید بازی درست است. این ادر آوردن اشک واقعی از چشمان بازیگر کا سختی نیست ، با چند قطره گلیسیرین یا اشک مصنوعی این مشکل حل خواهد شد بلکه مشکل اساسی پیدا کردن احساسات واقعی کاراکتر و درک زندگی عاطفی اوست.

 

برای ایجاد یک وضعیت حقیقی بازیگر تازه کار بهتر است در حین تمرین ایفای نقش به یاد یک خاطره از وضعیت حقیقی در زندگی خودش بیفتد ، زمانی که غمگین بوده ، عصبانی بوده و یا احساس تنهایی می کرده ، این بازخوانی خاطرات می تواند راهی برای رسیدن فوری به هیجانات احساسی باشد ، از طرف دیگر اگر شما خاطراتی مشابه موقعیت نقش ندارید می توانید از تخیل خود کمک بگیرید ، مثلا اگر پدر و مادرشخصیت در حال طلاق گرفتن هستند و قرار است شخصیت به این موقعیت واکنشی نشان بدهد ، باید تخیل کنید اگر واقعا پدر و مادر شما در حال جدا شدن بودند چه حس و حس و حالی داشتید؟ استفاده ازتخیل می تواند راه دیگری برای ایجاد یک وضعیت حقیقی باشد.  البته این مهارت ها به راحتی به دست نمی آیند اگر یادگیری طول کشید، دلسرد نشوید. اکثر بازیگران جوان از یک مربی و یا کلاس بازیگری بهره مند می شوند تا مهارت های لازم را بیاموزند و عادت های جعلی را رها کنند.

  • ایجاد ویژگی :

کارگردان معمولا این بازخورد را برای بعضی از بازیگران ارائه می کند: "این بازی به اندازه کافی بخصوص نیست." متاسفانه این بازخورد بخوصی نیست که بخواهید چیزی از آن دریافت کنید! این بدان معنی است که بازیگر انتخاب های جالبی را که مربوط به هدف شخصیت است، انجام نمی دهد. به عنوان مثال، من اغلب می بینم که بازیگران برای اجرای نقششان از حرکات دست استفاده می کنند - مخصوصا هنگام دعوا کردن - که هیچ ارتباطی با هیچ چیزی در کاراکتر ندارد. هرچه بازیگر بیشتر درباره شخصیت بداند، دقیق تر می تواند او را هنگام به وجود آمدن یک موقعیت خاص درک کند و به قول کارگردان وجه "بخصوصی" از آن را پدیدار کند. به عنوان یک بازیگر باید بتوانید جنبه های متفاوتی از شخصیت را در بازی های خود به نمایش بگذارید نمونه هایی مانند "زادگاه"، "تربیت" و "طبقه اجتماعی". در نظر بگیرید که شخصیت دارد با چه کسی صحبت می کند و از او چه می خواهد.

  • تمرکز بیش از حد بر گفتگو :

البته که دیالوگ ها مهم هستند ، آنها داستان را می گویند. به عنوان یک بازیگر تازه کار حق ندارید متن را تکه تکه کنید مخصوصااگر نویسنده هم در اتاق باشد. اما اطمینان حاصل کنید که تبدیل به یک گروگان برای دیالوگ ها نمی شوید. کلمات باید با بیان و شخصیت شما همسان شوند ، باید واقعی بازی کنید اگر بازی شما خیره کننده باشد و لحن و بیان کاراکتر را به خوبی درک کرده باشید ، دیگر فرقی نمیکند به جای هر کلمه کدام مترادفش را به کار میبرید.

 

  • واکنش نشان ندادن :

هر عمل درست و واقعی یک عکس العمل هم با خودش به همراه می آورد ،گوش دادن یک مهارت اساسی در عمل است قبل از هر چیزی یاد بگیرید خوب گوش کنید و به موقع واکنش نشان بدهید ، در خیلی از تست های بازیگری از شما میخواهند که بداهه بازی کنید. باید توانایی این را داشته باشید که در لحظه کلمات درستی را انتخاب کنید و اکت های مناسبی از خود به نمایش بگذارید، به یاد داشته باشید که واکنش از کنش در بازیگری مهم تر است ، آنچه که یک بازیگر انجام می دهد معمولا رفتاری است در پاسخ به آنچه شخص مقابل انجام داده است

هر گاه یک کارگردان در مقابل بازی شما از لغت "طبیعی"  استفاده کرد میتوانید یه خودتان افتخار کنید این به شما می گوید که از واقعیت عاطفی خود بیرون آمده اید و حال و هوای کاراکتر را به آن اعمال کرده اید. وقتی بازیگران جوان شروع به پیدا کردن اتصالات شخصیت به خود واقعی شان کنند، اولین درس واقعی بازی را یاد گرفته اند .

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.