5 نکته ای که به بازیگر ها برای اجرای بهتر مونولوگ کمک می کنند

5 نکته ای که به بازیگر ها برای اجرای بهتر مونولوگ کمک می کنند 

 

وقتی نوبت به  اجرای مونولوگ ها میرسد بعضی از افراد فکر می‌کنند که فقط باید روی شخصیت پردازی کار کنند، بعضی دیگر فکر می کنند باید تمام انرژی شان را روی تکنیک های بازیگری بگذارند تا بتوانند بازی درستی ارائه کنند. چیزی که باعث می شود بازیگرها غیر حرفه ای و مصنوعی  به نظر برسند. ما در اینجا 5 نکته به شما یاد می‌دهیم که با رعایت کردن آنها میتوانید یک اجرای تک نفره خیره کننده به نمایش بگذارید.

 

 

  1. باید صادق باشیم اجرای مونولوگ به طور ذاتی به اندازه دیالوگ ها جذابیت ندارد پس به عنوان یک بازیگر بخش زیادی از وظیفه جذابتر کردن ماجرا روی دوش شماست. با همین استدلال می توان گفت که اجرای مونولوگ ها از اجرای دیالوگ ها بسیار سخت تر است در نقش هایی که در آنها از دیالوگ استفاده می شود شما می توانید با هماهنگ شدن با بازیگر روبروی خود به سطح بهتری از اجرا برسید اما در مونولوگ ها اوضاع خیلی متفاوت است، این شمایید که همه توجه ها را به خودتان جلب میکنید پس جایی برای اشتباه وجود ندارد شما در اجرای مونولوگ نباید تنها خوب، باشید باید بتوانید بهترین خودتان را به نمایش بگذارید.

 

  1. با استفاده از تجزیه و تحلیل پرسوناژ یک روند برای  شخصیتی که  دارید آن را اجرا می کنید در نظر بگیرید که نقطه عطف از کجاست و شخصیت شما چگونه قرار است به آن نقطه برسد. می توانید این را به صورت یک نمودار ساده با دو محور ایکس و ایگرگ  ترسیم کنید مانند یک روانشناسی ساده برای شخصیت میتوانید روی نمودار مشخص کنید که شخصیت شما کجای ملودی استارت میزنم تا به نقطه اوج خود برسد و کجا وارد  سرازیری می شود. این نمودار سینوسی به شما کمک می کند تا با زمانبندی درست بتوانید  واکنش های مناسبی به جای شخصیتی که آن را بازی می کنید در مونولوگ  داشته باشید.

 

  1. با گذشت زمان (جلو رفتن روی نمودار x یا y) شدت ابراز احساسات مونولوگ هم افزایش پیدا می کند (بالا رفتن روی نمودار x یا y)  تا شخصیت در نهایت به نقطه اوج خود برسد.  اما در این بین نباید به خودتان استراحت بدهید، در مسیر رسیدن به اوج نمایش شما اوج و فرودهای زیادی را  تجربه خواهد کرد و در هر اوج و فرود باید سرعت و انرژی شما هم تغییر کند تا مونولوگ بیش از حد کسل کننده و بی هدف نشود.

 

  1. اگر نمی توانید به خوبی شخصیتی که مشغول بازی کردن آن هستید را تحلیل کنید و نمی‌توانید بفهمید که دارد کلماتش را با چه لحنی بیان می کند به نقطه اوج مونولوگ نگاه کنید. معمولا چند سطر عقبتر  شخصیت حرفهایی با خودش  می زند  که به خوبی  لحن و هدف او رامشخص می کند.  همچنین شما می توانید به موضوعاتی که  شخصیت در رابطه با  صحبت می کنند  توجه کنید شما قرار بود از میان همه این حس ها  یکی را به عنوان حس اصلی انتخاب کنید، کدام را انتخاب می کردید فهمیدن این قضیه به شما خیلی کمک می کنه برای اینکه  می توانید با جواب دادن به این سوال هدف کل مونولگ را پیدا کنید.

 

 

  1. به  مونولوگ به شکل یک دیالوگ نگاه کنید، انگار که دو نفر دارند  با هم واقعا مکالمه میکنند. چون در واقع هرنوع مونولوگی واقعا  یک جور دیالوگ است، در مونولوگ ها  شما در واقع  یا با تماشاگرها مشغول گفتگو هستید و یا دارید  با خودتان صحبت می کنید؛ در هر دو صورت باید کسی را مخاطب قرار دهید.  مونولوگ نباید مانند گزارش بی حس و حال گفته شود اگر شما جمله ای را به زبان میاورید حتما در ذهنتان تصورش کنید، شما مجری خبر نیستید و باید لحنتان با آنها تفاوت داشته باشد، این تفاوت همان خاطراتی است که در ذهن شخصیت شما می گذرد. پس برای اجرای بهتر مونولوگ شخصیتتان را به خوبی بشناسید و خاطراتش را در ذهنتان مرور کنید.

 

  1. منولوگ یک سخنرانی از پیش برنامه ریزی شده نیست. یک بارش ناگهانی از تفکرات است که خود شخصیت هم نمیداند دقیقا که میخواهد به کجا برسد. پس با وجود اینکه شما متن را حفظ میکنید نباید آن را جوری بازی کنید که انگار دارید از رو میخوانید تپق زدن ها و مکث کردن های کوتاه بخشی از اجرای مونولوگ است از آنها نترسید. در واقع برای هر چه طبیعی تر شدن مونوگ سعی کنید شما هم به چشم یک بارش فکری ناگهانی به متن نگاه کنید.

 

 

  1. در نهایت باید حواستان باشد که در دام عاطفی قرار نگیرید. اگر در اوج مونولوگ مجبور به اجرای رفتار خاصی هستید آن را به گونه ای متفاوت اجرا کنید ( متفاوت گریه کنید ، متفاوت قهقه بزنید ، متفاوت عصبی شوید) سعی کنید از نظر عاطفی کاملا خاص باشید از نوع خاص بودنی که آدم ها فقط در خلوت خودشان تجربه می کنند در غیر این صورت کاراکتر شما به تکامل نمیرسد و مونولوگ در دام کلیشه ای بودن می افتد چیزی که این روزها به وفور در فیلم ها و تئاترها شاهد آن هستیم.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.